null

Wolskie przedszkolaki poznają zasady bezpieczeństwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala przedszkolna. Na pierwszym planie dzieci wyciągają ręce w górę z odblaskami. Za nimi policjant w granatowym stroju.
Wolskie przedszkolaki poznają zasady bezpieczeństwa. Fot. BBiZK

W ubiegłym tygodniu dzieci z przedszkola „Baśniowy Dworek na Kole” miały okazję do rozmowy z policjantem o zasadach bezpiecznego zachowania się w na ulicy, w autobusie czy w parku.

W jej trakcie przedszkolaki dowiedziały się, że są uczestnikami ruchu drogowego, chociaż biorą w nim udział na innych zasadach niż dorośli. Przekazano im podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby nie dochodziło do żadnych groźnych sytuacji na drodze. Policjant zwrócił uwagę na to jak dbać o swoje bezpieczeństwo w różnych sytuacjach, zwracając uwagę na sytuacje z ruchu ulicznego:

  • pieszy porusza się po chodniku dla pieszych,
  • nigdy nie należy przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle,
  • przed przejściem na drugą stronę ulicy należy zatrzymać się i spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a jeśli nadal nie czujemy się bezpiecznie to nie zaszkodzi rozejrzeć się jeszcze raz, itp.

W przypadku autobusu lub tramwaju:

  • czekając na autobus lub tramwaj, nie należy zbliżać się do krawędzi przystanku,
  • nie należy przepychać się podczas wsiadania i wysiadania z autobusu,
  • po wyjściu, należy poczekać aż autobus odjedzie i dopiero wtedy przejdź przez jezdnię,
  • w autobusie czy tramwaju należy zachowywać się cicho i grzecznie, jeśli jest taka możliwość należy usiąść, a jeśli stoimy to koniecznie trzeba trzymać się drążków i uchwytów, itd.

w samochodzie dzieci:

  • siedzą w fotelikach lub na siedziskach,
  • zawsze zapinają pasy.

Kierownik delegatury BBiZK w dzielnicy Wola przekazał kolorowanki „Pomagam bo umiem” którą dla dzieci ufundowało Biuro Bezpieczenstwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Na jej podstawie dzieci będą mogły wraz z nauczycielem lub rodzicami porozmawiać osytuacjach, w których można pomagać. Na koniec przypomniano dzieciom o tym, że  podczas złej pogody lub mgły łatwo przeoczyć osobę w ruchu ulicznym i dlatego odpowiednie ubranie, a przede wszystkim odblaski znacznie zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie przedszkolaki z „Baśniowego Dworka na Kole” otrzymały odblaski w kształcie uroczego kotka, policjanta czy opaski.

Sala przedszkolna. Na krześle siedzi kobieta i rozdaje dzieciom na pierwszym planie odblaski.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Sala przedszkolna. Po lewej stronie siedzi policjant w granatowym mundurze. Po prawej dzieci w linii.
Sala przedszkolna. W rzędzie siedzą dzieci oraz policjant.