null

Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Operatorka pracująca w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. Fot. BBiZK

Na uratowanie życia nigdy nie jest za późno.

Na jednym z ostatnich dyżurów operatorka odebrała niecodzienny telefon. Zgodnie z procedurą przedstawiła się numerem służbowym i zapytała w czym może pomóc. Osoba zgłaszająca przeprosiła i rozłączyła się.

Mogłoby się zdawać, że telefon wykonany był przez przypadek i zakwalifikować to zgłoszenie jako niezasadne, jednak dla operatorki nie było ono zwykłą pomyłką.

Intuicja i doświadczenie spowodowały, że oddzwoniła do osoby zgłaszającej i jeszcze raz zapytała, czy przypadkiem nic złego się nie stało. Okazało się, że osoba po drugiej stronie słuchawki próbowała popełnić samobójstwo.

Operatorce w skuteczny sposób udało się powstrzymać osobę dzwoniącą przed zrealizowaniem założonego planu. Po uzyskaniu adresu i powiadomieniu służb operatorka cały czas była na linii z osobą zgłaszającą. Po jakimś czasie na miejsce przyjechała policja i sytuacja była opanowana. Dopiero wtedy mogła ze spokojem się rozłączyć.

Dla operatorki był to trudny, ale satysfakcjonujący dzień. Każde z tego rodzaju zgłoszeń niesie za sobą duży ładunek emocjonalny. Z jednej strony operator styka się z emocjami osoby zgłaszającej będącej w kryzysie samobójczym, a z drugiej strony ma do czynienia z własnymi emocjami oraz z ciążącą nad nim presją czasu. Tym razem się udało. Kolejne uratowane życie na koncie operatorki.

Zgłoszeń dotyczących prób samobójczych z roku na rok przybywa. Zmniejsza się średnia wieku osób, które decydują się na odebranie sobie życia. Operatorzy odbierają telefony od coraz młodszych osób, dzieci oraz młodzieży.

Każdy z nas może uratować czyjeś życie. Warto być czujnym. W sytuacji, gdy zauważymy, że jakaś osoba znajduje się w kryzysie, jest smutna czy przygnębiona najlepszym co może ją spotkać jest drugi człowiek. Niewiele trzeba. Zwykła rozmowa lub sama obecność jest największym wsparciem i może zdziałać cuda.