null

Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego.Fot. BBiZK
Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego.Fot. BBiZK

Jakie skutki niesie za sobą wypadek komunikacyjny?

Wypadek drogowy to zdarzenie, w którym uczestniczy, co najmniej jeden pojazd oraz w wyniku, którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci.

Biorąc pod uwagę statystyki Komendy Głównej Policji w 2019 roku w Polsce odnotowano 30 288 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych.

Każdego dnia do warszawskiego CPR zgłaszane są wypadki drogowe. W trakcie jednego ze swoich ostatnich dyżurów operatorka odebrała telefon, gdzie roztrzęsiona kobieta poinformowała, że kierowca osobowego pojazdu uderzył w latarnię. Rozmowa była bardzo trudna, gdyż osoba zgłaszającą będąc pod wpływem silnego stresu nie słyszała lub nie rozumiała zadawanych pytań.

W przypadku zgłoszenia dotyczącego wypadku operator numeru alarmowego ma za zadanie zebrać szereg informacji, niezbędnych dla służb, które przyjadą na miejsce. Z jednej strony ważnym zadaniem jest uspokojenie osoby zgłaszającej i zadbanie o jej bezpieczeństwo, a z drugiej uzyskanie informacji dotyczących liczby osób poszkodowanych, ich stanu zdrowia, ewentualnych wycieków i zadymień oraz co najważniejsze - dokładnej lokalizacji zdarzenia.

W trakcie rozmowy, operatorka nie mogąc uzyskać od zdenerwowanej kobiety informacji poprosiła, aby przekazała telefon osobie będącej w pobliżu. Rozmowę przejął mężczyzna, który dokładnie udzielił niezbędnych informacji. Kobieta, która zadzwoniła na numer alarmowy nie była uczestnikiem zdarzenia, a jedynie świadkiem całej sytuacji, pomimo tego poziom jej stresu był bardzo wysoki i była bardzo poruszona zdarzeniem.

Osoba będąca uczestnikiem wypadku drogowego, szczególnie takiego, w którym doszło do poważnych obrażeń lub śmierci narażona jest na wystąpienie stresu traumatycznego, który z czasem może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i pogorszenia ogólnego funkcjonowania, nawet wtedy, gdy osoba nie odniosła żadnych obrażeń. Na objawy takiego stresu narażeni są również świadkowie zdarzenia oraz operatorzy numeru alarmowego, którzy codziennie w swojej pracy mają do czynienia z sytuacjami traumatycznymi.

Do konsekwencji wydarzenia traumatycznego, zgodnie z definicją zalicza się: silne poczucie bezradności, przestrach i przerażenie. W rezultacie może doprowadzić do zespołu stresu pourazowego (PTSD), który nieleczony przekształca się w trwałe zaburzenia osobowości.  

Do objawów zespołu stresu pourazowego zalicza się: natrętne wspomnienia dotyczące sytuacji traumatycznej, koszmary senne, problemy ze snem, poczucie drażliwości, wybuchy gniewu i złości, odizolowanie od innych, unikanie miejsc lub osób mogących przypominać wydarzenie traumatyczne, wzmożona reakcja strachu na niespodziewane bodźce, nadużywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Jeżeli po takim wydarzeniu, objawy nie osłabną lub wręcz będą się pogłębiać, konieczna jest wizyta u specjalisty (lekarz pierwszego kontaktu, psycholog, psychiatra).