null

Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego - próba włamania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Operatorka numeru 112 na stanowisku pracy.
Operatorka numeru 112. Fot. BBiZK

Okres wakacyjny to czas wzmożonych prób kradzieży oraz włamań do mieszkań. Na tego typu sytuacje często narażone są dzieci, które w ciągu dnia przebywają same w domu, gdy rodzice są w pracy.

Na jednym z ostatnich dyżurów na numer alarmowy zadzwoniła zapłakana, przestraszona 13-letnia dziewczynka, która przebywała sama w mieszkaniu z młodszym bratem.

Dziewczynka usłyszała, jak ktoś próbuje otworzyć zamek w drzwiach wejściowych. Po spojrzeniu przez wizjer zauważyła, że jest to obcy mężczyzna.

Operatorka w opanowany, ale stanowczy sposób zaczęła zbierać wszelkie informacje niezbędne do przyjęcia zgłoszenia. Mając na uwadze bezpieczeństwo przebywających w domu dzieci operatorka pokierowała zgłaszającą dziewczynkę, aby zabrała młodszego brata do pomieszczenia, w którym jest możliwość zamknięcia się od środka. Dzieci zamknęły się w łazience. Następnie operatorka będąc cały czas na linii z dziewczynką, próbowała ją uspokoić i na bieżąco informowała ją o statusie zgłoszenia.

Rozmowa zakończyła się, gdy policjanci dotarli na miejsce i przejęli rozmowę, informując operatorkę, że sytuacja jest pod kontrolą. Dopiero wtedy operatorka mogła się rozłączyć.

Okres urlopowy to niebywała okazja dla potencjalnego złodzieja, dlatego wyjeżdżając na dłuży czas warto zostawić mieszkanie pod okiem zaufanego sąsiada. Można również zostawić klucze przyjacielowi lub członkowi rodziny, który od czasu do czasu zajrzy do pozostawionego mieszkania i zapali światło. Ważne, aby zabrał również ulotki włożone w drzwi lub pozostawione na wycieraczce lub przed wejściem drobne przedmioty. Jest to jeden ze sposobów w jaki włamywacze sprawdzają, czy ktoś przebywa w środku, czy jednak mieszkanie jest od dłuższego czasu pozostawione bez opieki. Dlatego ważne, abyśmy zwracali uwagę nie tylko na nasze mieszkanie, ale również na mieszkanie sąsiada i odpowiednio reagowali.