null

Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie
Z życia Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie

Operatorzy ze stołecznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego odbierają codziennie ponad 3000 telefonów. Oprócz tych dotyczących zagrożenia dla życia i zdrowia, część z nich dotyczy włamań i kradzieży, czyli przestępstw, które jeszcze kilka miesięcy temu były zgłaszane bezpośrednio na Policję.

Rzadko zdarza się, by zgłoszenie dotyczyło włamania, którego osoba zgłaszająca jest świadkiem, a dochodzi do niego w trakcie zgłaszania na 112. W ostatnich tygodniach warszawscy operatorzy numeru alarmowego mieli dwa takie przypadki.

Operatorka Agnieszka odebrała telefon od zapłakanej, przerażonej 12 - letniej dziewczynki. Dziewczynka przebywała sama w mieszkaniu w trakcie, gdy włamywacze weszli do środka przez okno balkonowe, nie zdając sobie sprawy, że ktoś może być wewnątrz.

Operatorka poradziła zgłaszającej, by zamknęła się w bezpiecznym pomieszczeniu i oczekiwała na przyjazd Policji. Dziewczynka zamknęła się w łazience, jednak słysząc odgłosy plądrowanego mieszkania bała się coraz bardziej. Twierdziła, że sprawcy wcześniej obserwowali budynek. Agnieszka była cały czas na linii ze zgłaszającą i próbowała ją uspokajać. W trakcie rozmowy sprawcy włamania oddalili się. Kiedy zgłaszająca poczuła się, choć odrobinę bezpieczniej zakończyła rozmowę z operatorką, aby powiadomić mamę o zaistniałej sytuacji i oczekiwała w dalszym ciągu na Policję.

Kolejne zgłoszenie, dotyczyło włamania, gdzie osoba dzwoniąca była jego naocznym świadkiem. Zgłaszająca, wracając do domu z pracy, zauważyła, że jakieś osoby znajdują się w jej mieszkaniu. W pokoju było zapalone światło i kobieta widziała, jak obcy mężczyzna po kolei otwiera i plądruje wszystkie szafki. Zgłaszająca była bardzo zdenerwowana i przerażona, drżał jej głos. Operatorka przyjmująca zgłoszenie cały czas była na linii do momentu przyjazdu Policji na miejsce i starała się ustalić, jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia.

Każde włamanie oprócz strat materialnych niesie za sobą te psychologiczne, które bywają wielokrotnie poważniejsze. Bezsenność, stany lękowe oraz bóle głowy to skutki, z jakimi zmagają się osoby, które padły ofiarą włamywaczy. Sprawcy włamań naruszają sferę intymną ofiary. Sama myśl, że ktoś obcy dotykał moich rzeczy, przebywał w mieszkaniu pod moją nieobecność jest bardzo nieprzyjemna i może powodować zaburzenia lękowe.

Aby minimalizować ryzyko włamania konieczne jest możliwie najlepsze zabezpieczenie mieszkania, ale równie ważne obserwowanie tego, co dzieje się wokół nas. Sprawcy włamań działają nie tylko pod osłoną nocy, ale przede wszystkim w ciągu dnia. Bądźmy czujni i w razie zaobserwowania czegoś podejrzanego w mieszkaniu, u siebie lub u sąsiada, dzwońmy na numer alarmowy 112.