null

Zaplanuj powrót z wakacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zaplanuj powrót z wakacji. Fot. m.st. Warszawa
Zaplanuj powrót z wakacji. Fot. m.st. Warszawa

Nie wracaj z wakacji do domu na ostatnią chwilę - wybierz odpowiedni dzień i godzinę podróży, sprawdź jakie będą panowały warunki na drodze, zaplanuj czas na odpoczynek w trakcie jazdy.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podaje, że najbardziej niebezpiecznymi miesiącami w których dochodzi do największej liczby wypadków są: sierpień (10,0% ogółu), lipiec (9,8%) i czerwiec (9,6%). Duża liczba wypadków w tych miesiącach spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym.

Dokonując podziału wypadków drogowych na poszczególne dni tygodnia, najwięcej zdarzeń odnotowano w piątki (16,9% ogółu), w tym dniu najwięcej osób odniosło obrażenia (16,6% ogółu). Najwięcej osób zginęło w soboty (17,2%), średnio w co dziewiątym wypadku zginął człowiek.

Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego: człowiek – droga – pojazd, na pierwsze miejsce, jako czynnik sprawczy wypadków, zdecydowanie wysuwa się człowiek.

Człowiek, czyli kierowca musi odpowiednio i sprawnie reagować na to, co dzieje się na drodze. Musi być wypoczęty, to warunek konieczny, by bezpiecznie wrócić z wakacji. Musi przyjąć właściwą pozycję za kierownicą tzw. bezpieczną dla kierowcy i pasażerów – im kierujący wygodniej siedzi, tym lepiej panuje nad samochodem. Musi mieć odpowiednio dobrane i wygodne obuwie najlepiej na równej, płaskiej i miękkiej podeszwie, aby móc swobodnie i łatwo operować pedałami. Podczas prowadzenia pojazdu musi być skupiony i skoncentrowany tak, aby panować nad wszystkim, co się dzieje wokół. Jeśli jesteś zmęczony, odpocznij. Nie żałuj czasu na krótką przerwę w podróży.

Droga może być prosta, piękna i szeroka, a pogoda ciepła, sucha i słoneczna. Jak wynika z raportu, dobre warunki drogowe usypiają naszą czujność. W dobrych warunkach atmosferycznych kierujący, rozwijają większe prędkości, co w przypadku wystąpienia wypadku daje tragiczne skutki. Główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Najwięcej wypadków występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu.

Pojazd, odnotowano wypadki drogowe, w których bezpośrednią przyczyną była niesprawność techniczna pojazdu. Stwierdzono usterki, w oświetleniu, w niewłaściwym stanie ogumienia, w układzie hamulcowym i kierowniczym. Dlatego też przed wyjazdem sprawdź stan zużycia bieżnika opon, płynu w chłodnicy, wycieraczek, płynu w spryskiwaczach, stan oleju i oświetlenia pojazdu. Dobrze zabezpiecz bagaż przed przemieszczeniem się, w bagażniku oraz na tylnej półce. Planując drogę, przeanalizuj trasę pod kątem objazdów i utrudnień.

Źródło: „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku – Warszawa, 2017”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji