Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

Jak powstaje pożar? – film edukacyjny dla warszawskich uczniów

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Wtorek, 29 Października, 2019 - 15:29, k.wisniewski

Czy zapalony olej da się ugasić wodą? Dlaczego nie można bawić się zapałkami? Czy uszkodzony przewód może być źródłem pożaru? – między innymi na takie pytania odpowiedzi poznały dzieci uczestniczące w premierze filmu pt.: „Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych – naucz się zapobiegać!”

Jak powstaje pożar? – film edukacyjny dla warszawskich uczniów Fot. BBiZK Jak powstaje pożar? – film edukacyjny dla warszawskich uczniów Fot. BBiZK

Premiera odbyła się w zabytkowej strażnicy przy ul. Marcinkowskiego, w której mieści się Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej.
- Spotkaliśmy się z dziećmi, aby porozmawiać o zagrożeniach pożarowych - powiedziała  Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Zakupiliśmy dla straży pożarnej trzy modele domków jednorodzinnych składające się z sześciu pomieszczeń – kuchni, łazienki, kilku sypialni, pokoju dziennego. Będziemy pokazywać jakie zagrożenia mogą w każdym z tych pomieszczeń występować.

Po filmie dzieci mogły obejrzeć prawdziwy domek i dowiedzieć się od strażaka jak uniknąć pożaru. Uczniowie o kilku przypadkach doskonale wiedzieli np. że nie można bawić się zapałkami, że otwarty ogień w kominku może być źródłem iskier,  a te pożaru, czy wreszcie uszkodzony kabel czy przeciążona listwa zasilająca to także potencjalne zarzewie ognia. Najwięcej trudności dzieciom sprawiło pytanie o palący się olej. Dowiedziały się, że nie można gasić go wodą, tylko naczynie należy przykryć pokrywką, tak aby odciąć dopływ tlenu.

- Możliwości Komendy Miejskiej PSP nie pozwalają na to, aby do każdej szkoły jeździć z tym domkiem – mobilnym symulatorem - powiedział st. bryg. Leszek Smuniewski, komendant KM PSP. – Skala zapotrzebowania na taką edukację jest duża, dlatego wspólnie z miastem wyprodukowaliśmy ten film, który trafi do setek warszawskich uczniów.

Film wraz z ramowym scenariuszem zajęć stanowi pakiet dla szkół, który będzie wykorzystywany do przeprowadzenia zajęć edukacyjno-wychowawczych z uczniami, niezależnie od tego czy będzie to lekcja z udziałem przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej, czy prowadzona przez nauczyciela.  

Głównym celem filmu jest uświadomienie uczniom zagrożeń oraz wypracowanie właściwych zachowań w czasie pożaru. Do prezentacji czynników jakie mogą wywołać pożar został wykorzystany Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych. Jest to makieta domu jednorodzinnego w skali 1:12, w którym możliwe jest pokazanie w sześciu różnych pomieszczeniach jak powstaje pożar. Trzy symulatory zostały zakupione przez m.st. Warszawę dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Koszt zakupu wyniósł ponad 130 tysięcy złotych.