Bezpieczna Warszawa

Bezpieczna Warszawa

Premiera filmu edukacyjnego „Nad wodą”

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Środa, 8 Maja, 2013 - 14:38,

W Centrum Nauki Kopernik odbyła się premiera siódmego już filmu edukacyjnego w serii „Nie warto ryzykować!” realizowanego przez m.st. Warszawę we współpracy z Komendą Stołeczną Policji. Odcinek „Nad wodą” poświęcony jest ryzykownym zachowaniom nad akwenami.

 Aktorzy filmu "Nad wodą" z dyr. Ewą Gawor fot. Aktorzy filmu "Nad wodą" z dyr. Ewą Gawor

Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachować większą czujność oraz przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.  – powiedziała podczas premiery Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Celem filmu „Nad wodą” jest kształtowanie świadomości z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą, pokazanie działań służb ratowniczych podczas zdarzeń na wodzie,  a także podniesienie świadomości z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wypadkom nad wodą sprzyja brawura, nieprzestrzeganie regulaminów kąpielisk, lekceważenie zakazu kąpieli, kąpiel po spożyciu alkoholu, niewiedza dotycząca znajomości zasad bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania oraz brak opieki nad dziećmi. Często efektem takich zachowań jest niepełnosprawność i życie na wózku.

Filmy stanowią pomocą dydaktyczną przy realizacji zajęć w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, na których omawiane i analizowane są problemy poruszone w materiale filmowym. 

Do każdego filmu jest dołączony scenariusz zajęć jaki powinien towarzyszyć projekcji. Ze względu na poruszane zagadnienia lekcje z uczniami powinny być prowadzone przez osoby, które mają przeszkolenie i  wiedzę w zakresie prawa np. policjanta czy strażnika miejskiego. 

Filmy posiadają rekomendację Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Koszt powstania odcinka „Nad wodą” to 60 tys. zł.

 

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Więcej informacji
    (plik: info_pras_film_nad_woda_dluga.doc, rozmiar pliku: 93.5 KB)
    Download