Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa inspiracją dla Bukaresztu

opublikowano: Czwartek, 21 Lutego, 2013 - 16:56,

Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy odwiedzili przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny Bukaresztu i prefektury bukaresztańskiej. Była to już druga wizyta przedstawicieli stolicy Rumunii w Centrum Bezpieczeństwa.

Dyrektor E.Gawor przedstawiła zasady działania Centrum Bezpieczeństwa fot. Dyrektor E.Gawor przedstawiła zasady działania Centrum Bezpieczeństwa

Informacje przekazane przez warszawskich samorządowców podczas ubiegłorocznej wizyty komendantów policji państw europejskich, były tak interesujące, że zorganizowana została kolejna, której celem było bardziej szczegółowe poznanie przez urzędników z Rumunii,  zagadnień związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

Sprawami związanym z zarządzaniem bezpieczeństwem w mieście oraz sytuacjami kryzysowymi zainteresowani byli Mariana Câmpurean, zastępca prefekta Bukaresztu oraz  Doru-Mihai Giugula,  szef samorządowego urzędu ds. porządku publicznego.

Goście pytali o warszawskie doświadczenie związane ze współpracą władz samorządowych z jednostkami mundurowymi szczebla krajowego. „W Bukareszcie planowana jest budowa podobnego Centrum, w którym znajdzie się miejsce dla przedstawicieli wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie miasta i całego województwa. Ponieważ Centrum ma być wspólną inicjatywą mera miasta i wojewody, a więc struktur samorządowych i państwowych, najwięcej problemów sprawiają sprawy kompetencyjne.” -  powiedział Doru-Mihai Giugula.

Interesujące dla gości były również zagadnienia dotyczące aspektów finansowych i organizacyjnych podczas budowy Centrum oraz jego bieżącej eksploatacji.

Temat przybliżyła dyrektor BBiZK Ewa Gawor,  która omówiła organizację i funkcjonowanie Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania oraz zaprezentowała działanie monitoringu miejskiego, a także systemów informatycznych wspomagających pracę Centrum.