Zaczynamy ozonowanie miasta

opublikowano: Piątek, 2 Kwietnia, 2021 - 14:24, apodgrudna

W związku z obecnym stanem epidemii COVID-19 przygotowujemy się do ponownej dezynfekcji przestrzeni miejskiej. Użyjemy do tego innowacyjnej polskiej technologii wykorzystującej do odkażania wysoko ozonowaną wodę.

Zaczynamy ozonowanie miasta

Ozonowanie

Ozon jest bardzo efektywnym środkiem dezynfekującym, można wykorzystać zarówno do mycia powierzchni jak i rozpylania. Wyraźnie góruje nad innymi środkami chemicznymi, nie ma bowiem niszczącego wpływu na środowisko naturalne. Ozonowanie rozpocznie się niezwłocznie po wyborze wykonawców.

Szczegóły zaplanowanych prac

Wodę pobierzemy z ozonatora Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dezynfekcji poddamy kluczowe, uczęszczane przez dużą liczbę mieszkańców miejsca w obrębie każdej z warszawskich dzielnic. Będą to, m.in.:

• główne węzły przesiadkowe;
  • przystanki;
  • otoczenie szpitali i ośrodków ochrony zdrowia;
  • główne trakty komunikacyjne;
  • przejścia podziemne (przy Dw. Centralnym, Rondzie Dmowskiego, Rondzie J. Waszyngtona);
  • otoczenie dworców (Dw. Centralnego, Dw. Wschodniego, WKD, SKM Ochota, SKM Powiśle);
  • place miejskie;
  • bulwary Wiślane;
  • otoczenie żłobków i przedszkoli;
  • place zabaw i siłownie plenerowe;
  • otoczenie mobilnych punktów pobrań materiału do badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2;
  • otocznie Domów Pomocy Społecznej;
  • przestrzenie w metrze warszawskim, od wejścia do bramek biletowych.

Prace mogą odbywać się wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi, w związku z tym przeprowadzimy je w godzinach nocnych. Umowa obejmuje okres od 1 kwietnia do końca grudnia 2021 roku. Przy planowaniu działań będziemy uwzględniać dalszy przebieg epidemii oraz warunki atmosferyczne – prace nie są prowadzone, gdy występują opady.

Używany sprzęt

Do dezynfekcji ulic stosujemy polewaczki z dostosowanymi prądownicami. O wielokilometrowe chodniki zadbamy używając opryskiwaczy sadowniczych, które doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu tego zadania.  Natomiast ozonowanie mniejszych przestrzeni odbywa się z wykorzystaniem opryskiwaczy wysokociśnieniowych i mobilnych, które obsługiwane są przez pracowników noszących specjalne kombinezony i maski.

Warto podkreślić, że pozytywną opinię w sprawie ozonowania miasta wydał w 2020 r. Główny Inspektor Sanitarny. Pracownicy dokonujący dezynfekcji będą w pełni zabezpieczeni (maska zabezpieczająca, rękawice, okulary, strój ochronny), a Straż Miejska będzie zabezpieczała cały proces ozonowania.