Często zadawane pytania
-
Kwalifikacja wojskowa stanowi całokształt przedsięwzięć mających na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wstępnym przeznaczeniu kwalifikowanych do obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Organizowana jest przez jednostki samorządu terytorialnego, we współpracy z administracją rządową. Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie skutkuje powołaniem do wojska.
-
W 2009 roku w wyniku nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zawieszony został obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej. Konsekwencją tych zmian było zastąpienie dotychczasowego poboru do wojska kwalifikacją wojskową.
-
Nie, zgłoszenie się do kwalifikacji, nie powoduje przymusowego powołania do wojska. Zmianę wprowadzono w roku 2009.
-
Osoba wzywana do kwalifikacji wojskowej jest zobowiązana do stawienia się w miejscu i terminie wskazanym przez właściwe organy, gdzie:
- zostanie sprawdzona jej tożsamość,
- będzie poddana badaniom lekarskim,
- okaże posiadaną dokumentację lekarską mającą wpływ na przyznanie kategorii zdrowia,
- zostanie wpisana do ewidencji wojskowej, otrzyma książeczkę wojskową oraz uzyska informację o możliwości pełnienia służby wojskowej.
-
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
- potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku;
- posiadaną dokumentację medyczną (dot. okresu jednego roku poprzedzającego stawienie się przed komisją lekarską).
-
Ustalana jest przez Powiatowe Komisje Lekarskie, określając właściwą kategorię zdrowia, na podstawie przeprowadzonych badań oraz ewentualnej dokumentacji medycznej:
- „A" zdolny do czynnej służby wojskowej;
- „B" czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej – jeżeli obecny stan zdrowia może ulec zmianie do dwóch lat, po tym czasie następuje ponowne badania i wydanie jednej z pozostałych kategorii zdrowia, tj. „A”, „D” bądź „E”;
- „D" niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- „E" trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
-
Jeśli orzeczono kategorię „A” lub „D” zdolności do czynnej służby wojskowej - po 14 dniach od dnia otrzymania orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (kiedy orzeczenie to stanie się prawomocne), kwalifikowany(a) zostanie przeniesiony(a) do rezerwy, co oznacza, że został uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Z orzeczeniem kategorii zdolności „A”, ewentualne powołanie do służby wojskowej, w czasie pokoju, może nastąpić tylko w trybie ochotniczym, na własny wniosek.
Orzeczenie kategorii „D” uprawnia do służby na niektórych stanowiskach przewidzianych dla terytorialnej służby wojskowej – w dalszym ciągu tylko trybie w ochotniczym, na własny wniosek.
Jeśli orzeczono kategorię zdolności „B” (czasowo niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej) kwalifikowany(a) nie zostanie przeniesiony(a) do rezerwy, ale wezwany(a) na kolejną kwalifikację wojskową po upływie okresu niezdolności, w celu powtórnego przeprowadzenia badań i wydania aktualnego orzeczenia.
Osoba z orzeczoną kategorią zdolności „E” (trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny) - po uprawomocnieniu się orzeczenia zostanie skreślona z ewidencji wojskowej i nie będzie podlegała obowiązkowi służby wojskowej.
-
Zgodnie z obowiązującym prawem, kwalifikacja obejmuje:
- mężczyzn kończących w danym roku kalendarzowym 19 lat życia;
- mężczyzn którzy nie stawili się do kwalifikacji – do ukończenia 24 roku życia;
- osoby które otrzymały orzeczenie o czasowej niezdolności do służby wojskowej;
- kobiety posiadające kwalifikacje przydatne dla sił zbrojnych (głównie zawody medyczne), ale tylko te, które wskazali wojskowi komendanci uzupełnień;
- ochotników, którzy ukończyli 18. rok życia.
-
Zadania z zakresu kwalifikacji realizują:
- przedstawiciel Prezydenta m.st. Warszawy;
- powiatowa komisja lekarska;
- przedstawiciel właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
-
Tak, o obowiązku tym informują:
- Wojewoda Mazowiecki - w formie obwieszczeń rozplakatowanych na obszarze miasta;
- Prezydent m.st. Warszawy – za pomocą imiennych wezwań, które powinna otrzymać każda osoba objęta tym obowiązkiem.
Brak imiennego wezwania od Prezydenta nie zwalania z obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
-
Tak, jest to obowiązek wynikający z ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Niezgłoszenie się, nawet mimo nie otrzymania wezwania, może skutkować nałożeniem grzywny bądź przymusowym doprowadzeniem przez Policję.
-
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących tegorocznej kwalifikacji lub w przypadku wątpliwości, należy kontaktować się z delegaturami Biura Bezpieczenstwa i Zarządzania Kryzysowego zlokalizowanymi w Urzędach dzielnic (dane kontaktowe zamieszczone są w poniższym linku).
https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/ZK/Delegatury/default.htm